Centrum

Vitalio

Úvodní strana / Blog / Tak TOHLE je zima!

Tak TOHLE je zima!

01.02.2017

Tak TOHLE  je zima! Tichá bílá nádhera, autobusy nejezdí nebo s velkým zpožděním, auta se sunou pomalu, pokud vyjela…Příroda je mocná. Mocnější, než naše tendence běhat v kole jako veverka pořád stejně rychle nebo pokud možno rychleji. (A když nemůžeš, přidej.)
 
Jsme zastaveni nebo aspoň zpomaleni něčím větším, než jsme my. Chápu. Pokorně a s radostí přijímám. Děti nebudou včas ve škole….No a? Dospělí nebudou v práci ve stanovený čas, čas stanovený představou o stejném výkonu během celého roku, představou nerespektující cykly přírody. Dnes to krásně názorně vidím.

I my jsme součástí přírody. Nějakou dobu můžeme její principy popírat, ale postupně nás doběhnou. Když nepochopíme sami, bude nás ten věčný boj stát minimálně spoustu energie, časem asi i zdraví. A neustálý růst se stejně nebude dařit. Máme ale možnost cykličnost přijmout, jít s ní a dokonce využít. Po období rychlého jarního růstu přichází letní vrchol, dozrávání a sklízení plodů na podzim, příprava zásob na zimu, postupné stažení se dovnitř, zpomalení až zastavení v zimě. Pohyb ustává jen zdánlivě, zvenku se přesouvá dovnitř. Tady klíčí a rostou naše vize do dalšího cyklu. Zpomalení nás (do)nutí vydávat méně energie navenek - pokud tedy poslechneme (jinak je výdej na stejnou činnost naopak nesrovnatelně větší, než třeba v létě, že? ).  Tuto energii si uschováme na příhodnější okamžik, který přijde zanedlouho, zjara. S rozpukem jarní energie se můžou začít realizovat, prosazovat a růst naše v hloubce ukrývané vize.  A že zjara to bývá fofr! Jedeme další kolo…

Dnes jsem vděčná. Vděčná za zimu, za pochopení, za zdánlivé nedokonalosti našeho života, které mi usnadňují vnímat, kde jsem a co je teď třeba. Moji pozornost dnes upoutal manželský pár středního věku, zřejmě dobře situovaný a zřejmě mířící do dobře placené práce, někde v teple, daleko od zimy. Terénní auto bez sněhu, s okny bez námrazy, elegantně oblečeni. Stejně jako mnoho dalších. Na chvilku jsem vstoupila do jejich kůže a uvědomila si znova, jak může být těžké vnímat cykly země, když z domu vytápěného stisknutím tlačítka nastoupíte do výkonného vyhřátého auta, které zima nezastaví a odjedete pracovat stejně jako jindy (ale stejně je to větší než oni, zácpu kolem prostě neovlivní, klidná síla přírody tu je k dispozici a prosakuje do chráněného bezpečného života ) …  A je tu další možnost, kam postoupit. I s vymoženostmi a pohodlím našeho světa vnímat rytmy života, přírody, země, jít s nimi, poslouchat, respektovat. Nemusíme se vracet do jeskyně, stačí k sobě dovnitř. Když tam jsme, nenechá nás to ubližovat sobě ani okolí. Ta největší ekologie začíná uvnitř nás (říkala Karaimi, ale mně se to tak líbí, že s dovolením cituji).

Takže já si teď užívám posledních pár týdnů zpomalení a uvnitřnění. I když vnímám, že už už se to blíží, už přes měsíc jedeme směrem ke světlu a aktivitě navenek. Těším se i tam, ale ještě chvilinku...Přeji nám všem, ať máme zjara z čeho brát!
 

zima zpět na výpis

Naše služby

Štítky

Kontakt

Kdo jsme?Více o nás

Petra Stuchlíková

Ve své praxi nabízím homeopatii, shiatsu, kraniosakrální terapii, aquahealing a healing dle B. A. Brennan.

Pavel Stuchlík

Ve své praxi nabízím homeopatii, kraniosakrální a viscerální terapii a léčebnou rehabilitaci.